7 porad jak radzić sobie w negocjacjach utrudnionych przez silne emocje  

Negocjacje to integralna część zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Czasem jednak może się okazać, że droga do porozumienia jest utrudniona przez silne emocje, które w danym momencie opanowują nas lub drugą stronę. Aby skutecznie radzić sobie z takimi sytuacjami, przygotowałem dla Ciebie 7 porad na negocjacje, gdy emocje stają na drodze.

 

  1. Opanuj swoje emocje – przed rozpoczęciem negocjacji zrób głęboki oddech i spróbuj uspokoić się. Pamiętaj, że trudno podjąć mądre decyzje, gdy jesteś zdenerwowany.

 

  1. Opanuj ich emocje. Jak to zrobić? Skup się na celach – nie pozwól, aby emocje odwróciły Cię od rzeczywistego celu negocjacji. Trzymaj się swoich celów i staraj się osiągnąć porozumienie. Jest świetny sposób na skupienie się na celach. Jest to zasada „Bądź twardy dla problemu, miękki dla ludzi”. Przenieś fokus rozmowy na cel, rozwiązanie a nie emocje. Jeżeli Ci się uda, „jesteś w domu”.

 

  1. Zrozum drugą stronę Słuchaj ze zrozumieniem – zamiast reagować impulsywnie na swoje emocje, staraj się zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Może to pomóc Ci znaleźć wspólny język. Świadomie używaj ich słów i zwrotów. Pamiętaj jednak nie parafrazuj zdań które są dla Ciebie niekorzystne.

 

  1. Bądź konstruktywny Wyrażaj swoje emocje w sposób konstruktywny – jeśli czujesz, że emocje biorą górę, staraj się wyrazić je w sposób asertywny i konstruktywny. Unikaj atakowania drugiej strony.

 

  1. „Platforma wspólnych korzyści” Znajdź wspólny mianownik, szukaj tych elementów które Was łączą, a nie dzielą – szukaj obszarów wspólnych, które mogą pomóc Wam dojść do porozumienia. Przypomnijcie sobie, dlaczego zdecydowaliście się na negocjacje.

 

  1. Przerwy Nie bój się prosić o przerwę – jeśli czujesz, że emocje opanowały Cię zbyt bardzo, nie wahaj się poprosić o krótką przerwę. To może dać Wam obu czas na ochłonięcie.

 

  1. Ucz się Pamiętaj, że każda negocjacja to nauka – nie zawsze będzie Ci łatwo radzić sobie z emocjami podczas negocjacji. Ważne jest, abyś czerpał z nich naukę i rozwijał swoje umiejętności.

Podsumowując, negocjacje, w których silne emocje stanowią barierę, mogą być trudne, ale nie niemożliwe. Ważne jest, aby potrafić zachować spokój i koncentrację, a także szukać rozwiązań wspólnie z drugą stroną. Tylko w ten sposób będziecie mogli osiągnąć satysfakcjonujący rezultat.
Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami, obserwuj mnie

 

Paweł Kowalewski

 

#PawełKowalewski #Thinkking #SzkoleniaNegocjacyjne #negocjacje #emocje #porozumienie #komunikacja #rozwiązywaniekonfliktów #asertywność #rozwójosobisty