Asocjacja czyli efekt torowania w naszym mózgu

Efekt Florydy Johna Burgha

Niezwykle zaskakujące odkrycia dokonane przez zespół Johna Burgha z New York Univeristy pokazały, że istnieje bezpośredni a często nieuświadomiony związek pomiędzy naszymi wyobrażeniami a naszą fizycznością. Jeżeli będziemy o czymś intensywnie myśleć, po jakimś czasie nieświadomie zaczniemy się tak zachowywać fizycznie.

Przykładem użytym w filmie była praca ze słowami kojarzącymi się z podeszłym wiekiem i Florydą, która kojarzona jest z ludźmi starszymi. W omawianym eksperymencie okazało się, że studenci po zakończeniu zajęć chodzili dużo wolniej i byli dużo bardziej zgarbieni. Oczywiście absolutnie sobie tego nie uświadamiali.

Dlaczego to może być przełomowe odkrycie? Jeżeli wystarczy aby uruchomić nasz system skojarzeniowy, który automatycznie wywołuje nieświadome reakcje fizyczne, to może oznacza to że wpływa to na nasze postrzeganie świata, nastrój a tym samym na procesy decyzyjne. Chcesz więc aby druga strona podjęła decyzję jakiej pożądasz?

Najpierw wywołaj skojarzenia, które Ci w ty pomogą. Aby to zrobić, wystarczy używać „słów kluczy”.

W następnych odcinkach, zastanowimy się, czy proces ten, nazwany psychologiczną asocjacją lub torowaniem, działa w drugą stronę, czyli od fizys do umysłu.
Więcej w filmie.



#PawełKowalewski #Thinkking #Negocjacje #Propagacja emocji #SzkoleniaNegocjacyjne