AUTOMATYCZNE DOPOWIADANIE ZDARZEŃ – JAK NASZE DOŚWIADCZENIA I TRAUMY FAŁSZUJĄ NASZE PRZEWIDYWANIA I OCZEKIWANIA WOBEC KONKRETNYCH ZACHOWAŃ


 
Każdy z nas ma jakieś doświadczenia. Pamięć przechowuje zarówno te dobre ale też te złe wspomnienia. Jeżeli jakaś sytuacja się wydarzyła w naszym mózgu tworzy się swoistego rodzaju mapa sytuacyjna. Wiemy co się wydarzy. To jest naturalna reakcja obronna, ponieważ w takim przypadku szybciej jesteśmy w stanie zareagować na zagrożenie. 
 
Problem tkwi jednak w tym, że każda sytuacja, każda osoba, może być inna i inaczej się zachowywać. Tymczasem my automatycznie przenosimy nasze obawy, traumy podświadomie tworząc scenariusz wydarzeń, a następnie automatycznie reagujemy tak jakby to się naprawdę wydarzyło. 
 
To błąd. 
 
Wyjdź z tej pułapki własnej pamięci i własnych doświadczeń. Jeżeli ktoś cię skrzywdził, nie oznacza, że wszyscy są źli. Jeżeli osoba podobna do twojego obecnego klienta jest szczera i dobroduszna, ta – wcale nie musi taka być. 
 
Pamiętaj! Twój mózg będzie dopowiadał proces przed (jakie mogą być przyczyny takiego zachowania) i po (czyli co się wydarzy później). Ale to dzieje się tylko w Twojej głowie. Bądźmy otwarci na nowe, inne, zaskakujące.
 
Jeżeli ktoś zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji, może właśnie poddany jest takiemu mechanizmowi psychologicznemu. Nie reaguj spontanicznie, zastanów się jak temu zaradzić. 
 
#PawełKowalewski #Thinkking #Negocjacje #NegoTip #LepszeŻycie #PsychologiaDecyzji #DanielKahneman #FotoModzelewska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Przykład inspirowany książką Daniela Kahnemana „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”