Bądź blisko

Każda interakcja z drugim człowiek może coś wnieść do naszego życia. Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Jakub B Bączek w ramach programu Road Show.

Przywołany z imienia i nazwiska, jak zwykle zrobił doskonałą robotę, ale ja, może trochę przekornie, zwróciłem uwagę na inne wystąpienie. „Przedskoczkini”, Aneta Opała, pokazała dane, które mną wstrząsnęły. Większość dorosłych Polaków, bo aż 53%, doświadcza uczucia samotności. 50% badanych nie ma osoby bliskiej, z wszelkimi konsekwencjami takiej sytuacji, zarówno dla ich równowagi psychicznej, dobrostanu, ale też bezpieczeństwa. 35% ludzi w Polsce, bez względu na wiek, nie ma NIKOGO! do kogo mogłoby zwrócić się o pomoc. Wyniki te pochodzą z Badania Instytutu Pokolenia 2022.

Od dawna zajmuję się zagadnieniem uzależnień cyfrowych młodzieży, i konsekwencji dla ich zdrowia związanej z tym izolacji interpersonalnej.

To co mnie poruszyło, to fakt, że problem alienacji, samotności, nie dotyczy już tylko dzieci i młodzieży.  Czyżby digitalizacja komunikacji, zmiana sposobu życia,  efekt pandemii, pracy na zasadzie home office, a w konsekwencji coraz większe i boleśniejsze oddalenie, rozlało się na wszystkich, bez względu na wiek?

Odruchowo, zbiłem sobie w głowie rezultaty badań dotyczących wspólnych cech ludzi deklarujących uczucie szczęścia, z którymi to wynikami idealnie, jeden do jednego, pokrywają się wyniki długowieczności. A badania te potwierdzają, że cechą wspólną ludzi szczęśliwych są… silne relacje z innymi ludźmi.

Przez moją głowę przemknęła myśl, czyżby, to co mówią lekarze,  co widzimy w reklamach, to tylko część prawdy? Że to nie, (albo nie tylko), sport, tryb życia, odżywki, zdrowe jedzenie, brak nałogów – tylko przede wszystkim relacje – było tym co powoduje, że możemy żyć i długo i szczęśliwie?

Co mamy więc do wyboru? Być nieszczęśliwym, (na całe szczęście krótko), czy szczęśliwym na długie lata?

Rozwiązanie jest wbrew pozorom i proste i trudne. Aneta Opała, proponowała tworzenie tak zwanych „Plemion”. Na pewno wokół siebie masz mnóstwo ludzi głodnych relacji. Znajdź ich i stwórz grupę. Może macie te same zainteresowania, a może po prostu co pewien czas spotkacie się przy kawie, czy wspólnie obejrzycie film?

Ponad połowa ludzi czuje się samotnych.

Ważne – nie sugeruj się, nie daj się oszukać deklaracjom. Ludzie często wstydzą się tych odczuć, więc je ukrywają. Są uśmiechnięci, szukają endorfin w jeździe na rowerze lub na siłowni. Niech Cię nie oszuka  też stan majątkowy. Nie daj się zwieść drogim zegarkom, czy dobrymi samochodami. Myślisz, że demony samotności żyją tylko wśród osób uboższych? A może właśnie jest odwrotnie? Tylko, że w tym drugim przypadku,  zasłona z blichtru majątku, drogich wakacji, własnych koni,  sztucznego pośpiechu, bardziej skutecznie maskuje samotność.

Bez względu dlaczego ludzie się nie przyznają do samotności, jak ją ukrywają, ta zasłona jest z dykty. Łatwo rozwalić ją jednym dobrym kopnięciem naszej inicjatywy.

Nie ma znaczenia, czy jesteś samotny, czy nie. Bądź blisko innych. Nie pisz sms-ów, nie kontaktuj się przez media społecznościowe.

Spotkaj się twarzą w twarz, mniej mów, więcej słuchaj. Zobaczysz co się stanie….

 

 

 

 

 

 

 

 

#PawełKowalewski #Negocjacje #Thinkking #TłumaczymyEmocje #PsychologiaDecyzji