CO NISZCZY SZCZĘŚCIE? 

CO NISZCZY SZCZĘŚCIE? 

Uwaga będzie kontrowersyjnie! 

Jak wynika z badań psychologów, w dużo większym stopniu reagujemy na rzeczy złe, niż dobre. Bardzo często nasze uczucia, ale też kapitał w relacjach w biznesie, budujemy na pozytywach, ale niestety bardzo szybko możemy je stracić w krótkiej chwili, kiedy stanie się coś złego. Podobnie jest z potężnym aktywem w negocjacjach, jakim jest wzajemne zaufanie. Jak to się mówi: „Na zaufanie pracujesz latami a możesz go stracić w parę sekund”? Dlaczego tak się dzieje? Otóż, nasza gadzia część mózgu jest szczególnie nastawiona na gwałtowne reakcje obronne, w przypadku zagrożenia. Wszystko co jest złe, automatycznie utożsamiane jest z niebezpieczeństwem. Tego typu zdarzenia torują w mózgu silniejsze ślady neuronalne, niż dobre wspomnienia. 

Tym samym, budowanie relacji oparta jest o rzeczy dobre, ale ich trwałość, w sporej części zależy od unikania rzeczy złych. 

#PawełKowalewski #Thinkking #Negocjacje #LepszeŻycie #PsychologiaDecyzji #WyjaśniaćŻycie #TłumaczymyEmocje #DanielKahneman #FotoModzelewska 

Inspiracja na podstawie książki Daniela Kahnemana pt. „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”.