Jak negocjować aby zrozumieć co jest naprawdę ważne dla drugiej strony? 

Jak negocjować aby zrozumieć co jest naprawdę ważne dla drugiej strony?

Negocjacje mogą być trudne, zwłaszcza gdy nie potrafimy zrozumieć, czego naprawdę chce druga strona i co jest dla niej ważne. Ale nie martw się, mam dla Ciebie rozwiązanie tego problemu!


Zmiana perspektywy

Pierwszym krokiem do zrozumienia wartości drugiej strony jest zadanie sobie pytania: dlaczego ta sprawa jest dla niej istotna? Spróbuj spojrzeć na sytuację z jej perspektywy i zastanów się, jakie korzyści może przynieść jej spełnienie jej oczekiwań. Na chwilę zapomnij o Twoich interesach! Wejdź w ich buty, wyobraź sobie, że jesteś drugą stroną i zrozum co wówczas byłoby dla Ciebie ważne. Dopiero w kolejnym etapie pomyśl czy można połączyć Twoje interesy z tym co jest dla nich ważne.

Pytania

Kolejnym krokiem jest zadawanie odpowiednich pytań. Zastanów się, co możesz zrobić, aby dowiedzieć się więcej o wartościach i priorytetach drugiej strony. Nie bój się być ciekawym i dociekliwym! Po co? Po pierwsze powinniśmy zweryfikować czy nasze założenia co jest dla nich ważne są prawdziwe. Po drugie, zadając mądre pytania możemy dowiedzieć się o rzeczach, o których nie mieliśmy pojęcia.

Empatia

Często mówię o empatii i o kooperacyjnym stylu komunikacji. Dlaczego to jest ważne? Rozmowa z drugą stroną nie polega tylko na przekonywaniu jej do swojego punktu widzenia, ale także na zrozumieniu jej potrzeb i pokazaniu, że ją (osobę) i je (potrzeby) rozumiesz. Pamiętaj! Najlepsi negocjatorzy są bardzo empatyczni. Podstawą dobrej komunikacji jest bowiem zrozumienie. Aby zrozumieć trzeba mieć informacje. Aby je mieć trzeba rozmawiać. Aby rozmawiać druga strona powinna chcieć to zrobić. Czy będzie chciała udzielić nam informacji, jeżeli będziemy agresywni lub będziemy ją atakować?

Pamiętaj, że kluczem do skutecznych negocjacji jest umiejętność zrozumienia, co jest dla drugiej strony ważne. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć to co jest wspólne  i osiągnąć korzystne dla obu stron porozumienie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, obserwuj mój blog i bądź na bieżąco z najlepszymi poradami dotyczącymi negocjacji!

 

 

#PawełKowalewski #Thinkking #SzkoleniaNegocjacyjne #negocjacje #wartości #empatia #rozwiązanie #porozumienie