Jak negocjować ceny mieszkań w Polsce?
Przytaczając za Business Insider:
“Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia. To nazwy państw, w których ceny mieszkań spadały ostatnio w tempie ponad 5 proc. rok do roku według Eurostatu.
Największy w Unii spadek cen mieszkań odnotowano w Niemczech, które jednak wciąż są ponad dwukrotnie droższe od Polski, ale różnica znacząco zmalała.
Najwyższe w Europie spadki cen wyrażonych w euro nastąpiły w Rosji, bo ceny mieszkań są obecnie o aż 44,2 proc. niższe niż w 2022 r.
Rekordowe ceny na kontynencie ma Szwajcaria — za metr kwadratowy mieszkania poza centrami miast trzeba tam płacić w przeliczeniu średnio ponad 50 tys. zł
Polska cenowo plasuje się niemal równo w połowie europejskiej stawki.”
Natomiast cytując za Dziennikiem Gazetą Prawną:
„Średnia cena m2 mieszkania w ofercie deweloperów wzrosła w ujęciu kwartał do kwartału we wszystkich 7 największych metropoliach w Polsce na koniec IV kw. 2023 r.
Najwyższy wzrost odnotowano w Trójmieście, o 10% kw/kw, a najniższy we Wrocławiu, o 1%.
W ujęciu rok do roku ceny mieszkań w całym 2023 r. wzrosły w przedziale od 8% (Łódź) do 27% (Trójmiasto).”
Komentarz negocjacyjny:
Uzbrój się w cierpliwość! Twoim sprzymierzeńcem jest czas.
Czy możemy spodziewać się zatrzymania wzrostu cen w Polsce? W pierwszej połowie 2024 roku prawdopodobnie nie będzie to możliwe. Problemem jest zbyt niska podaż. Ale hamująca inflacja i mądrzej niż poprzedni skonstruowany program wsparcia dla młodych ludzi, może mieć spory wpływ na dynamikę wzoru cen w późniejszym okresie.
Na obecnym etapie, negocjacyjnie, jedyne na czym możemy budować swoją siłę wobec sprzedających to czas. Sygnalizujemy możliwość spadku cen w niedalekiej przyszłości, deklarując, że poczekamy. Jeżeli na to nałoży się ewentualna presja czasowa sprzedawcy (na przykład potrzebuje szybko sprzeda aby zainwestować w nowe projekty), nie jest powiedziane, że już dziś nie wynegocjujemy sporego rabatu. Jeżeli, to i tak psychologicznie, łatwiej nam będzie negocjować jak ceny spowolnią.
Paweł Kowalewski
#Thinkking #PawełKowalewski #Negocjacje #SzkoleniaNegocjacyjne #Cenymieszkań