Jak negocjować ceny mieszkań w Polsce?


Przytaczając za Business Insider:

“Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia. To nazwy państw, w których ceny mieszkań spadały ostatnio w tempie ponad 5 proc. rok do roku według Eurostatu. 

Największy w Unii spadek cen mieszkań odnotowano w Niemczech, które jednak wciąż są ponad dwukrotnie droższe od Polski, ale różnica znacząco zmalała.

Najwyższe w Europie spadki cen wyrażonych w euro nastąpiły w Rosji, bo ceny mieszkań są obecnie o aż 44,2 proc. niższe niż w 2022 r.

Rekordowe ceny na kontynencie ma Szwajcaria — za metr kwadratowy mieszkania poza centrami miast trzeba tam płacić w przeliczeniu średnio ponad 50 tys. zł

Polska cenowo plasuje się niemal równo w połowie europejskiej stawki.”

Natomiast cytując za Dziennikiem Gazetą Prawną:

 „Średnia cena m2 mieszkania w ofercie deweloperów wzrosła w ujęciu kwartał do kwartału we wszystkich 7 największych metropoliach w Polsce na koniec IV kw. 2023 r.

 Najwyższy wzrost odnotowano w Trójmieście, o 10% kw/kw, a najniższy we Wrocławiu, o 1%.

 W ujęciu rok do roku ceny mieszkań w całym 2023 r. wzrosły w przedziale od 8% (Łódź) do 27% (Trójmiasto).”

 

Komentarz negocjacyjny:

 Uzbrój się w cierpliwość! Twoim sprzymierzeńcem jest czas.

 Czy możemy spodziewać się zatrzymania wzrostu cen w Polsce? W pierwszej połowie 2024 roku prawdopodobnie nie będzie to możliwe. Problemem jest zbyt niska podaż. Ale hamująca inflacja i mądrzej niż poprzedni skonstruowany program wsparcia dla młodych ludzi, może mieć spory wpływ na dynamikę wzoru cen w późniejszym okresie.

 Na obecnym etapie, negocjacyjnie, jedyne na czym możemy budować swoją siłę wobec sprzedających to czas. Sygnalizujemy możliwość spadku cen w niedalekiej przyszłości, deklarując, że poczekamy. Jeżeli na to nałoży się ewentualna presja czasowa sprzedawcy (na przykład potrzebuje szybko sprzeda aby zainwestować w nowe projekty), nie jest powiedziane, że  już dziś nie wynegocjujemy sporego rabatu. Jeżeli, to i tak psychologicznie, łatwiej nam będzie negocjować jak ceny spowolnią.

 

Paweł Kowalewski

 

 

 

 

#Thinkking #PawełKowalewski #Negocjacje #SzkoleniaNegocjacyjne #Cenymieszkań