Jedno nieopatrznie wypowiedziane słowo…
Czy dobrej komunikacji można się nauczyć?
Tak, wiedza jest na wyciągniecie ręki.
Dlaczego to jest ważne, a w szczególności w komunikacji z dziećmi?
Komunikacja z dzieckiem jest niezwykle istotna, ponieważ od jego wczesnych lat kształtuje się sposób myślenia, zachowania i relacje z innymi ludźmi. Dziecko ucząc się mowy i komunikacji odbiera informacje ze świata zewnętrznego i wewnętrznego, które wpływają na jego rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny.
Błędy w komunikacji z dzieckiem mogą mieć katastrofalne skutki w przyszłości. Nawet jedno proste słowo wypowiedziane w złym tonie lub kontekście może naruszyć poczucie bezpieczeństwa, zaufania oraz samooceny dziecka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dzieci są bardzo wrażliwe na to, jak się nimi mówi i jak się zachowuje wobec nich.
Trzeba być empatycznym, cierpliwym oraz otwartym na dialog. Szanując uczucia i potrzeby dziecka, buduje się zdrowe relacje oparte na zaufaniu i zrozumieniu. Wspierająca komunikacja pozwala dziecku rozwijać pewność siebie, umiejętność wyrażania emocji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Wiele problemów emocjonalnych u dorosłych ma swoje korzenie właśnie w niedostatecznej czy szkodliwej komunikacji z dzieckiem. Dlatego warto inwestować czas i uwagę w budowanie zdrowych relacji komunikacyjnych już od najmłodszych lat.
Kilka podpowiedzi znajdziesz w kolejnych częściach wywiadu Donaty Sulikowskiej z Pawłem Kowalewskim.
@PawełKowalewski #Negocjacje #Thinkking #TłumaczymyEmocje #PsychologiaDecyzji@DonataSulikowska #treningmentalny