Liczby czy emocje ?

LICZBY CZY EMOCJE – JAKIE ARGUMENTY SĄ BARDZIEJ SKUTECZNE W NEGOCJACJACH? 

Ludzki mózg, a przynajmniej jego część odpowiedzialna pierwsze reakcje i szybkie decyzje (a takich w  życiu podejmujemy najwięcej) nie rozumie liczb. Natomiast doskonale radzi sobie z emocjami. 

To co działa i jest najbardziej skutecznym środkiem wywierania wpływu na innych to oparcie się o emocje. 

Mów emocjami, pokazuj dobitne przykłady, używaj storytellingu. Pamiętajmy, że liczby są głównie wynikiem decyzji, a decyzje częściej niż myślimy podejmowane są emocjonalnie. Oczywiście prawie zawsze później staramy się je (czasami na siłę) racjonalizować, ale to nie zmienia faktu, co jest ich przyczyną. 

Nie bądźmy przeciwnikami liczb. Z nich jesteśmy rozliczani. O naszej zamożności decyduje liczba pieniędzy na naszym koncie. To prawda. Ale zdajmy sobie sprawę, że rzadziej niż nam się wydaje one są podstawą podejmowania decyzji. 

Kontrowersyjne? Tak. Pewnie niektórzy z nas wejdą w fazę „wyparcia”. Ja nie jestem taki. Zawsze mam przy sobie „kalkulator”.  Zapewniam, że takich osób jest naprawdę niewiele. Raczej nie mamy świadomości tego procesu. 

Przykład w filmie pochodzi z książki laureata nagrody Nobla, Daniela Kahnemana „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”. 

#PawełKowalewski #Negocjacje #SzkoleniaNegocjacyjne #Thinkking #NegoTip #LepszeŻycie #PsychologiaDecyzji #DanielKaheman #FotoModzelewska