Odpowiedzi heurystyczne
Często, jeżeli otrzymamy trudne, pytanie, w przypadku którego, odpowiedź wymaga szybkiej analizy wielu danych, przypomnienia siebie faktów i podjęcia decyzji, lub przedstawieniu do nich naszego stosunku, nieświadomie odpowiadamy na zupełnie inne pytanie. Dzieje się tak, ponieważ tak jest skonstruowany nasz mózg. Do odpowiedzi używamy wówczas skojarzeniowej części naszego umysłu. Upraszczamy sobie pytanie i odpowiadamy nie na te zadane nam pierwotnie, ale na to uproszczone. To są pytania typu: „czy jesteś szczęśliwy, szczęśliwa? Oczywiście możemy powiedzieć, że tak lub nie. Ale bez względu na to co odpowiemy, bardzo często odpowiedź dotyczy tego jak szczęśliwi czujemy się teraz, w momencie udzielania odpowiedzi, lub ostatnio, czyli w niedalekiej przeszłości. Najczęstszym powodem takich zachowań jest konstrukcja procesów myślowych, która oparta jest przede wszystkim na naszym szybkim systemie wyciągania wniosków na podstawie dostępnych, gotowych danych, a nie na głębokich procesach analitycznych.
To powoduje mnóstwo przekłamań, nieporozumień i błędów w komunikacji. Dlatego sprawdzaj, weryfikuj, podsumowuj, aby starać się unikać błędów opierania się w rozmowie na nieprawdziwych informacjach.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat negocjacji, profesjonalnej komunikacji interpersonalnej, psychologii podejmowania decyzji, źródeł ludzkich emocji, skontaktuj się ze mną.
Paweł Kowalewski
pawel.kowalewski@thinkking.com.pl
+48 533 66 99 54
#PawełKowalewski #Negocjacje #Thinkking #TłumaczymyEmocje #PsychologiaDecyzji
#SzkoleniaNegocjacyjne