PRZEKŁAMANIA PAMIĘCIOWE – A OCENA PRZESZŁOŚCI
PRZEKŁAMANIA PAMIĘCIOWE – A OCENA PRZESZŁOŚCI
Nasze wspomnienia, są bardzo ułudne. W szczególności, kiedy już znamy wynik wcześniejszych decyzji. Bardzo często wówczas nasz mózg, wybiórczo wyciąg z pamięci te elementy, które posłużą mu do przyjętej tezy co do oceny. W psychologii nazywa się to „zamianą pytań”. Nie odpowiadamy sobie na pytanie, czy decyzja podjęta rok, czy miesiąc wcześniej była prawidłowa (na ów czas), tylko na zupełnie inne pytanie. Tym pytaniem jest dylemat jak bym się zachował wiedząc to co wiem teraz, a w szczególności znając rezultat tej decyzji. To błąd!
Przykładem, była burza medialna która powstała na bazie tego przekłamania po ataku terrorystycznym na World Trade Center z 11 września. Na parę dni przed zamachem, osoby decyzyjne otrzymywały setki o ile nie tysiące informacji o ryzykach zamachu. Rzeczywiście pomiędzy nimi była informacja o potencjalnym zamachu na dwie wieże. Nie podjęto decyzji, ponieważ nie było informacji, że jest ona w jakikolwiek sposób bardziej wiarygodna od innych. Nikt nie mógł przypuszczać, że akurat to ryzyko z palety tysięcy się ziści.
Ale kiedy prasa, po tym wydarzeniu weszła w posiadanie informacji, że był taki raport, rozpętała się ogromna burza medialna, w której oskarżano osoby odpowiedzialne za ryzyko, że nie zapobiegły tragedii pomimo, że o tym wiedziały. Ta ocena była skrajnie niesprawiedliwa.
Tak działa nasz mózg. To jest właśnie efekt przekłamań pamięciowych. Uważaj na to!
#PawełKowalewski #Thinkking #Negocjacje #LepszeŻycie #PsychologiaDecyzji #WyjaśniaćŻycie #TłumaczymyEmocje #DanielKahneman #FotoModzelewska
Inspiracja na podstawie książki Daniela Kahnemana pt. „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”.