PRZEKŁAMANIA PAMIĘCIOWE

PRZEKŁAMANIA PAMIĘCIOWE 
 
Eksperci, którzy byli pytani przed wyjazdem w 1972 roku o rokowania co do rezultatów wyjazdu do Rosji i Chin Prezydenta Nixona, z dużą swadą i pewnością siebie snuli swoje wizje efektów dyplomatycznych, gospodarczych i politycznych tego procesu. 
 
Jakżesz inne było ich zdanie, kiedy po powrocie Prezydenta, kiedy znali rezultaty, zapytano ich o to ponownie! 
Wyjątkowo podbijali, wszystkie te elementy, dla których ich przewidywania się sprawdziły, umniejszając lub bagatelizując te prognozy, które niebyły zgodne z ich wcześniejszymi prognozami. 
 
W takiej sytuacji możemy mieć pokusę aby udowadniać, że się mylili. Nie róbmy tego. Takim działaniem wepchniemy tych ludzi w defensywę, najczęściej doprowadzając do konfliktu,  ze względu, na fakt, że druga strona może wierzyć, że naprawdę tak było.
 
Tak działa mechanizm „przekłamań pamięciowych”. Są to takie „psikusy”, który często robi nam nasz własny mózg. Jeżeli Twoim celem jest dogadanie się, przesuń Focus rozmowy na przyszłość, a nie przeszłość. Idź dalej….
 
 
#PawełKowalewski #Thinkking #Negocjacje #LepszeŻycie #PsychologiaDecyzji #WyjaśniaćŻycie #TłumaczymyEmocje #DanielKahneman #FotoModzelewska 
 
 
 
 
 
Inspiracja na podstawie książki Daniela Kahnemana pt. „Pułapki myślenia – o myśleniu szybkim i wolnym”.