Kolejne 468 osób straci pracę w fabryce Fiata w Bielsku Białej. Udane negocjacje z pracownikami? 

 

Kolejne 468 osób straci pracę w fabryce Fiata w Bielsku Białej. Udane negocjacje z pracownikami?

Polską Izbą Motoryzacji podała, że w ostatnich dniach związki zawodowe działające w spółce FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej zostały poinformowane o likwidacji spółki do końca 2024″ – podała w mediach społecznościowych Federacja ZZ Metalowców i Hutników w Polsce.

 

Powodem likwidacji zakładu FCA Powertrain w Bielsku-Białej mają być europejskie regulacje dotyczące emisji spalin silników spalinowych, a także spadek zamówień. W pierwszej połowie ubiegłego roku, w ramach porozumień, z pracy odeszło około 300 osób.

 

Bardzo ciekawe negocjacje zakończyły się podpisaniem porozumienia” — poinformowała przedstawicielka koncernu Stellantis. Do końca lutego pracownicy mogą korzystać z preferencyjnych warunków odejścia z firmy.

 

Pracownicy mają szansę przejścia do innych naszych fabryk lub  otrzymają możliwość skorzystania z korzystnych pakietów odejść. Pracownicy mają czas na podjęcie decyzji do końca lutego 2024 roku” – powiedziała PAP Agnieszka Brania.

 

Czy będziemy mieli powtórkę z górnictwa? W tym przypadku  świadomość negocjacyjna jest niezwykle ważna. Nazywa się to perspektywą Zoom – Out (negocjacyjny cel długoterminowy). O co chodzi? Większość ludzi otrzymując nawet sporą kwotę pieniędzy najprawdopodobniej szybko je wyda. Zostanie żal i przeświadczenie, że zostali skrzywdzeni. Procesy psychologiczne przesuwają się w czasie. Dlatego, główne zachęty powinny być skierowane na przeniesienie ludzi do innych fabryk. Jeżeli nie można, potrzebne są refinansowane kursy przekwalifikujące do zawodów na które jest lokalny popyt.

 

Inaczej, znowu wzrośnie nam liczba sfutrowanych bezrobotnych.

 

Oczywiście ważnym pytaniem pozostanie kto ma być za to odpowiedzialny? Fiat, czy Urzędy Pracy? A może to powinien być to ich wspólny projekt?

 

 

#PawełKowalewski #Thinkking #Negocjacje #SzkoleniaNegocjacyjne #Fiat #BielskoBiała